Přelom roků bude suchý a studenější

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Týdenní přehled počasí stručně. Přelom roků bude suchý.

Týden 30.12.2019 až 5.1.2020

Předpověď

Počasí bude mít v ČR nakonec převážně zimní ráz. Původní předpoklady významnějšího oteplení v cyklonálním počasí se nepotvrdily. Nakonec převládne anticyklonální počasí a týden se obejde téměř bez srážek. K žádnému většímu oteplení nedojde. Ke krátkodobé teplotní inverzi během týdne ale dojde.

V přelomovém týdnu mezi roky 2019 a 2020 bude často málo oblačnosti. I když budou vzhledem k období vznikat místy nízká oblačnost nebo mlhy. Mlhy budou často mrznoucí. Počasí bude studenější s nočními mrazy, oproti dnům minulým. Srážek se objeví jen minimum na slábnoucích frontách. Nejtepleji bude ve čtvrtek a v pátek, na konci týdne se bude zřejmě opětovně ochlazovat. V polohách nižších či místy i středních však půjde o holomrazy.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty -3 až -9°C, zpočátku a na konci týdne ojediněle -12°C a uprostřed týdne 0 až -6°C. Nejvyšší teploty -3 až +2°C, uprostřed týdne 1 až 7°C. Průměrné teploty -3 až +2°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 0 až 3mm/cm, hory až 10mm.

Charakteristiky týdne

Po déletrvajícím teplotně nad normálním období bude přelom prosince a ledna teplotně zcela vyrovnaný. Srážky budou ovšem chybět. Teplotně bude týden průměrný, srážkově mírně až silně podprůměrný.

Synoptický vývoj

Tlaková výše nad východní Evropou, která je poměrně mohutná a přecházela na konci týdne přes střední Evropu, bude mít i nadále vliv na počasí u nás. Během týdne budou slábnout v této anticykloně frontální vlny. Pronikat k nám bude studený vzduch, jen krátce půjde o mírně teplejší proudění od západu. Výhled na týden upřesňuje a rozšiřuje tento týdenní přehled vždy v úterý, čtvrtek a neděli večer. Modelové mapy jsou dostupné i na Wetter3.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality