PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Přelom roků bude suchý a studenější

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Týdenní přehled počasí stručně. Přelom roků bude suchý a studenější.

Týden 30.12.2019 až 5.1.2020

Předpověď: Přelom roků bude suchý a studenější

Počasí bude mít v ČR nakonec převážně zimní ráz. Původní předpoklady významnějšího oteplení v cyklonálním počasí se nepotvrdily. Nakonec převládne anticyklonální počasí a týden se obejde téměř bez srážek. K žádnému většímu oteplení nedojde. Ke krátkodobé teplotní inverzi během týdne ale dojde.

Přelom roků bude suchý a studenější. Mráz a slunečné počasí.

V přelomovém týdnu mezi roky 2019 a 2020 bude často málo oblačnosti. I když budou vzhledem k období vznikat místy nízká oblačnost nebo mlhy. Mlhy budou často mrznoucí. Počasí bude studenější s nočními mrazy, oproti dnům minulým. Srážek se objeví jen minimum na slábnoucích frontách. Nejtepleji bude ve čtvrtek a v pátek, na konci týdne se bude zřejmě opětovně ochlazovat. V polohách nižších či místy i středních však půjde o holomrazy.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty -3 až -9°C, zpočátku a na konci týdne ojediněle -12°C a uprostřed týdne 0 až -6°C. Nejvyšší teploty -3 až +2°C, uprostřed týdne 1 až 7°C. Průměrné teploty -3 až +2°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 0 až 3mm/cm, hory až 10mm.

Charakteristiky týdne

Po déletrvajícím teplotně nad normálním období bude přelom prosince a ledna teplotně zcela vyrovnaný. Srážky budou ovšem chybět. Teplotně bude týden průměrný, srážkově mírně až silně podprůměrný.

Synoptický vývoj

Tlaková výše nad východní Evropou, která je poměrně mohutná a přecházela na konci týdne přes střední Evropu, bude mít i nadále vliv na počasí u nás. Během týdne budou slábnout v této anticykloně frontální vlny. Pronikat k nám bude studený vzduch, jen krátce půjde o mírně teplejší proudění od západu. Výhled na týden upřesňuje a rozšiřuje tento týdenní přehled vždy v úterý, čtvrtek a neděli večer. Modelové mapy jsou dostupné i na Wetter3.