PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Zimní počasí vydrží do pátku, poté předvánoční obleva?

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Zimní počasí vydrží do pátku, poté předvánoční obleva?

Týden 17. až 23.12.2018

Obecně

Studené až mrazivé počasí, souhrnně řečeno zimní ráz počasí ve všech polohách, vydrží ještě v pracovním části dalšího týdne. Těsně před Vánocemi, tedy na konci týdne, dojde k typickému oteplení. Jeho intenzita zatím není jistá, ale teplý vzduch od západu pronikne i do vyšších hladin atmosféry. Téměř jistá tak je významná obleva.

Předpověď

Pracovní část týdne přinese pokračování počasí bez významnějších srážek a s teplotami kolem nuly. Nad naším územím se budou často vyskytovat mlhy a nízká oblačnost, kdy mlhy budou většinou i mrznoucí. Polojasné až slunečné počasí lze čekat spíše krátce. Více oblačnosti frontální, která přinese srážky, lze čekat v závěru týdne. S tímto rázem počasí přijde také oteplení. 

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty do pátku 0 až -6°C, při vyjasnění -10°C, o víkendu poté 7 až 1°C.

Nejvyšší teploty do pátku -2 až +4°C, následně 4 až 10°C.

Průměrné teploty -2 až +3°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Srážek bude přibývat s návratem teplejšího západního proudění z Atlantiku a to v závěru týdne, změna přijde v noci na sobotu. Celkově jich bude oproti posledním týdnům méně.

Celkové srážky 8 až 20mm/cm, na západě až 25mm/cm.

Shrnutí

Celkově by měl být týden teplotně vyrovnaný, avšak na jeho konci budou teploty již mírně nad dlouhodobým normálem. Se srážkami to bude podobné, podprůměrné srážky se změní na průměrné na konci týdne.

Období bude teplotně průměrné, srážkově průměrnéslabě podprůměrné.

Synoptická situace

Po většinu týdne bude středoevropské počasí pod vlivem vysokého tlaku vzduchu. Od východu k nám bude pronikat studený vzduch. Jen krátce lze čekat do vyšších vrstev atmosféry příliv o něco teplejšího vzduchu. Frontální systémy budou ve vysokém tlaku vzduchu slábnout. Na konci týdne naopak zeslábne tlaková výše a od západu budou postupovat jednotlivé frontální systémy spojené s cyklonami nad západní a severozápadní Evropou.

Více informací o průběhu počasí v týdnu den po dni poskytujeme na stránce Výhled na týden. Modelové mapy základních modelů jsou k dispozici například na stránce wetter3.de.