Zimní počasí vydrží do pátku, poté předvánoční obleva?

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne.

Týden 17. až 23.12.2018

Obecně

Studené až mrazivé počasí, souhrnně řečeno zimní ráz počasí ve všech polohách, vydrží ještě v pracovním části dalšího týdne. Těsně před Vánocemi, tedy na konci týdne, dojde k typickému oteplení. Jeho intenzita zatím není jistá, ale teplý vzduch od západu pronikne i do vyšších hladin atmosféry. Téměř jistá tak je významná obleva.

Předpověď

Pracovní část týdne přinese pokračování počasí bez významnějších srážek a s teplotami kolem nuly. Nad naším územím se budou často vyskytovat mlhy a nízká oblačnost, kdy mlhy budou většinou i mrznoucí. Polojasné až slunečné počasí lze čekat spíše krátce. Více oblačnosti frontální, která přinese srážky, lze čekat v závěru týdne. S tímto rázem počasí přijde také oteplení. 

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty do pátku 0 až -6°C, při vyjasnění -10°C, o víkendu poté 7 až 1°C.

Nejvyšší teploty do pátku -2 až +4°C, následně 4 až 10°C.

Průměrné teploty -2 až +3°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Srážek bude přibývat s návratem teplejšího západního proudění z Atlantiku a to v závěru týdne, změna přijde v noci na sobotu. Celkově jich bude oproti posledním týdnům méně.

Celkové srážky 8 až 20mm/cm, na západě až 25mm/cm.

Shrnutí

Celkově by měl být týden teplotně vyrovnaný, avšak na jeho konci budou teploty již mírně nad dlouhodobým normálem. Se srážkami to bude podobné, podprůměrné srážky se změní na průměrné na konci týdne.

Období bude teplotně průměrné, srážkově průměrnéslabě podprůměrné.

Synoptická situace

Po většinu týdne bude středoevropské počasí pod vlivem vysokého tlaku vzduchu. Od východu k nám bude pronikat studený vzduch. Jen krátce lze čekat do vyšších vrstev atmosféry příliv o něco teplejšího vzduchu. Frontální systémy budou ve vysokém tlaku vzduchu slábnout. Na konci týdne naopak zeslábne tlaková výše a od západu budou postupovat jednotlivé frontální systémy spojené s cyklonami nad západní a severozápadní Evropou.

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.