Léto skončí, citelně se ochladí v pátek

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Nyní nás čekají již skutečně poslední velmi teplé dny, alespoň prozatím. Dlouhé teplé a suché období skončí ve druhé polovině týdne. Léto skončí, citelně se ochladí v pátek. Bude tak kompenzováno velmi teplé počasí posledních dnů či spíše týdnů. Také přijdou po delší době srážky, které budou spojeny zejména s frontální vlnou přinášející ochlazení.

Týden 21. až 27.9.2020

Předpověď

Málo oblačnosti, často zcela jasno a stále velmi teplo. Alespoň přes den, v noci bude přeci jen chladněji. Takové počasí nás čeká v první polovině týdne. Poté se ale změní a léto skončí, citelně se ochladí zejména v pátek. Ochlazení přijde v podobě významnější studené fronty již během čtvrtka. Vidí to tak alespoň současné prognózy numerických modelů. Ve druhé polovině týdne bude tedy více významné oblačnosti, tzv. frontální oblačnosti. A jak bylo již řečeno po dlouhém suchém období přijdou srážky. Zapršet by mělo do konce týdne na celém území, zatím je otázkou jak kde vydatně. Příští víkend budou nejen velmi studené noci, ale studený vzduch bude znát i přes den. Minimální hodnoty teploty, které lze čekat v polovině týdne budou na konci týdne maximálními.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 12 až 6°C, postupně 15 až 10°C a ke konci týdne 8 až 2°C a mrazíky. Nejvyšší teplota: 19 až 27°C, na konci týdne 10 až 15°C. Průměrná teplota: 11 až 14°C. Shrnutí období: Průměrné.

Celkové srážky: 1540mm, ojediněle na horách až 55mm. Shrnutí období: Průměrnénadprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Rozsáhlá tlaková výše bude během první poloviny týdne ustupovat ze střední Evropy. Po její zadní straně k nám bude postupně vrcholit příliv teplého vzduchu od východu až jihovýchodu. Během čtvrtka přejde přes naše území od západu studená fronta. Za touto frontou se naše území ocitne ve studeném a vlhkém severozápadním proudění, které bude na konci týdne zesilovat.

Léto skončí a to nejen astronomicky. Skončí totiž i co do maximálních hodnot teploty vzduchu a to ve středu, kromě západu území pak ve čtvrtek. Během čtvrtka se bude ochlazovat. Jak moc se ochladí a kdy přesně či kolik spadne srážek ke konci týdne budeme upřesňovat na stránce Výhled na týden. Modelové mapy najdete například na stránce wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1036 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality