Na Novém Zélandu vybuchla sopka

()

Na novém Zélandu vybuchla sopka. Něco málo o dnešním výbuchu novozélandské sopky. Na novozélandském ostrůvku White Island vybuchla jedna z nejaktivnějších sopek. Na menším ostrově nikdo nebydlí, ale tento je navštěvován turisty. V době dnešního výbuchu sopky bylo na ostrově přibližně 50 lidí v podobě turistů, někteří z nich opustili místo doslova „za pět minut dvanáct“. Jiní bohužel byli v oblasti i při výbuchu vulkánu. Po erupci začal vzhůru stoupat typický obrovský mrak prachu a kouře, který se dostal do výšky 3 600m nad úroveň sopky. Erupce byla označena stupněm 4 z pětibodové škály, jde tedy o druhý nejvyšší stupeň. Podle některých informací jde o nejvíce aktivní vulkán v oblasti Zélandu. Původní obyvatelé nazývají sopku Whakaari.

Minimálně 5 lidí výbuch sopky nepřežilo. sopka vybuchla ve 14 hodin místního času (2 hodiny času našeho). Nyní se stále pohřešuje 20 lidí a odhaduje se, že bohužel již nikdo z nich nebude mezi živými. Pokud se to potvrdí, bude mít tato erupce 25 obětí na životech. 18 lidí se podařilo zachránit.

Výbuch sopky působí vždy obrovský mrak prachu a kouře. Tento má často podobu kupovitého oblaku a připomíná typický konvekční oblak Cumulus či Cumulonimbus. Tomuto oblaku, který řadíme mezi ostatní a umělé oblaky říkáme flammagenitus. Též se označuje jako pyrrocumulus. Výbuch sopky ovlivňuje místní klima, dokáže zastínit sluneční svit a tím způsobit snížení teploty. Částice kouře mohou též sloužit jako kondenzační jádra pro vznik běžných oblaků. Tyto poté přinášejí zvýšenou srážkovou činnost. Pokud je erupce mohutná a oblak zahalí velké území, mohou se klimatické změny projevit globálněji. Takový vliv na klima je tedy podstatně významný a déletrvající. Významné erupce v historii ovlivnily klima Země na dlouhé roky.

Odkazy na seriózní články o tématu – na novém Zélandu vybuchla sopka:

ČTK

Wetteronline

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Na Novém Zélandu vybuchla sopka
Název
Na Novém Zélandu vybuchla sopka
Popis
Na Novém Zélandu vybuchla sopka dne 9. prosince 2019. Informace o intenzitě erupce a základních následcích této události.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.