Na Novém Zélandu vybuchla sopka
Na novém Zélandu vybuchla sopka. Něco málo o dnešním výbuchu novozélandské sopky. Na novozélandském ostrůvku White Island vybuchla jedna z nejaktivnějších sopek. Na menším ostrově nikdo nebydlí, ale tento je navštěvován turisty. V době dnešního výbuchu sopky bylo na ostrově přibližně 50 lidí v podobě turistů, někteří z nich opustili místo doslova „za pět minut dvanáct“. Jiní bohužel byli v oblasti i při výbuchu vulkánu. Po erupci začal vzhůru stoupat typický obrovský mrak prachu a kouře, který se dostal do výšky 3 600m nad úroveň sopky. Erupce byla označena stupněm 4 z pětibodové škály, jde tedy o druhý nejvyšší stupeň. Podle některých informací jde o nejvíce aktivní vulkán v oblasti Zélandu. Původní obyvatelé nazývají sopku Whakaari.
Na novém Zélandu vybuchla sopka, mrak kouře dosáhl 3.5km nad úroveň sopky
Minimálně 5 lidí výbuch sopky nepřežilo. Sopka vybuchla ve 14 hodin místního času (2 hodiny času našeho). Nyní se stále pohřešuje 20 lidí a odhaduje se, že bohužel již nikdo z nich nebude mezi živými. Pokud se to potvrdí, bude mít tato erupce 25 obětí na životech. 18 lidí se podařilo zachránit.
Výbuch sopky působí vždy obrovský mrak prachu a kouře. Tento má často podobu kupovitého oblaku a připomíná typický konvekční oblak Cumulus či Cumulonimbus. Tomuto oblaku, který řadíme mezi ostatní a umělé oblaky říkáme flammagenitus. Též se označuje jako pyrrocumulus. Výbuch sopky ovlivňuje místní klima, dokáže zastínit sluneční svit a tím způsobit snížení teploty. Částice kouře mohou též sloužit jako kondenzační jádra pro vznik běžných oblaků. Tyto poté přinášejí zvýšenou srážkovou činnost. Pokud je erupce mohutná a oblak zahalí velké území, mohou se klimatické změny projevit globálněji. Takový vliv na klima je tedy podstatně významný a déletrvající. Významné erupce v historii ovlivnily klima Země na dlouhé roky.
Odkazy na seriózní články o tématu – na novém Zélandu vybuchla sopka:
ČTK