KlimatologieZajímavosti

Na Novém Zélandu vybuchla sopka

Hodnocení článku

Na novém Zélandu vybuchla sopka. Něco málo o dnešním výbuchu novozélandské sopky. Na novozélandském ostrůvku White Island vybuchla jedna z nejaktivnějších sopek. Na menším ostrově nikdo nebydlí, ale tento je navštěvován turisty. V době dnešního výbuchu sopky bylo na ostrově přibližně 50 lidí v podobě turistů, někteří z nich opustili místo doslova “za pět minut dvanáct”. Jiní bohužel byli v oblasti i při výbuchu vulkánu. Po erupci začal vzhůru stoupat typický obrovský mrak prachu a kouře, který se dostal do výšky 3 600m nad úroveň sopky. Erupce byla označena stupněm 4 z pětibodové škály, jde tedy o druhý nejvyšší stupeň. Podle některých informací jde o nejvíce aktivní vulkán v oblasti Zélandu. Původní obyvatelé nazývají sopku Whakaari.

Vybuchla sopka Lovotolok. Na Novém Zélandu vybuchla sopka. Útvar kouře, oblak flammagenitus.

Na novém Zélandu vybuchla sopka, mrak kouře dosáhl 3.5km nad úroveň sopky

Minimálně 5 lidí výbuch sopky nepřežilo. Sopka vybuchla ve 14 hodin místního času (2 hodiny času našeho). Nyní se stále pohřešuje 20 lidí a odhaduje se, že bohužel již nikdo z nich nebude mezi živými. Pokud se to potvrdí, bude mít tato erupce 25 obětí na životech. 18 lidí se podařilo zachránit.

Výbuch sopky působí vždy obrovský mrak prachu a kouře. Tento má často podobu kupovitého oblaku a připomíná typický konvekční oblak Cumulus či Cumulonimbus. Tomuto oblaku, který řadíme mezi ostatní a umělé oblaky říkáme flammagenitus. Též se označuje jako pyrrocumulus. Výbuch sopky ovlivňuje místní klima, dokáže zastínit sluneční svit a tím způsobit snížení teploty. Částice kouře mohou též sloužit jako kondenzační jádra pro vznik běžných oblaků. Tyto poté přinášejí zvýšenou srážkovou činnost. Pokud je erupce mohutná a oblak zahalí velké území, mohou se klimatické změny projevit globálněji. Takový vliv na klima je tedy podstatně významný a déletrvající. Významné erupce v historii ovlivnily klima Země na dlouhé roky.

Odkazy na seriózní články o tématu – na novém Zélandu vybuchla sopka:

ČTK

Wetteronline