PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

V polovině týdne se vrátí zimní počasí, ale jen krátce

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. V polovině týdne se vrátí zimní počasí.

Týden 9. až 15.12.2019

V polovině týdne se vrátí zimní počasí, ale jen krátce. Koryto Berounky u Berouna bez sněhu.

Předpověď: V polovině týdne se vrátí zimní počasí

Typické prosazování se západního proudění, které se bude střídat s o něco chladnějšími složkami proudění, nás čeká i nadále. Přes ČR budou přecházet v převážně svižném proudění systémy front. Ty budou přinášet proměnlivou oblohu, změny teplot i tlaku vzduchu. Nejvíce srážek, převážně v podobě sněžení, spadne na vrcholech hor. Situace je zatím podobná jako v loňské zimě.

V dalším prosincovém týdnu se dočkáme opět zásadních změn počasí. Bude teplejší počasí a to v úvodu a v závěru týdne, ale i chladnější se zimními prvky i v nížinách. Tento ráz počasí můžeme čekat od středy do pátku, takže spíše velmi krátce. Ochlazovat se bude už v úterý během dne. V nížinách opět příliš sněhu nečekejme, neboť více srážek tam spadne v teplých obdobích a po ochlazení tyto rychle ustanou. Nejvíce by mělo mrznout opět v polovině týdne, kdy bude krátce i méně oblačnosti. TEPLOTY VZDUCHU Nejnižší teploty 7 až 2°C na začátku a konci týdne, jinak +3 až -3°C a při vyjasnění až -8°C. Nejvyšší teploty 5 až 11°C na začátku a konci týdne, jinak 0 až 6°C. Průměrné teploty 2 až 7°C. ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY Celkové srážky 8 až 25mm, na návětří hor až kolem 65mm/cm.

Charakteristiky

Teplotně bude počasí proměnlivé, chvíli bude odpovídat normálu pro toto období. Poté je možné očekávat v teplých obdobích i více nadprůměrné hodnoty. Srážkově bude počasí rozdílné v rovině nížiny a hory a to poměrně značně. Celkem bude průměrné, ale je nutné očekávat nadprůměr na vrcholcích hor a naopak i podprůměr v nejnižších polohách. Týden bude: teplotně nadprůměrný a srážkově průměrný.

Synoptický vývoj

Během týdne lze čekat rychlý přechod frontálních systém v převážně čerstvém západním proudění. Tyto budou krátce střídány výběžky vyššího tlaku vzduchu, které budou ale nevýznamné. Od poloviny týdne k nám pronikne o něco studenější vzduch. V závěru týdne se opět plně prosadí západní až jihozápadní proudění. Modelové mapy: Wetterzentrale, Wetter3 Přehled počasí upřesňuje během týdne Výhled na týden.