V polovině týdne se vrátí zimní počasí, ale jen krátce

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. V polovině týdne se vrátí zimní počasí.

Týden 9. až 15.12.2019

Předpověď

Typické prosazování se západního proudění, které se bude střídat s o něco chladnějšími složkami proudění, nás čeká i nadále. Přes ČR budou přecházet v převážně svižném proudění systémy front. Ty budou přinášet proměnlivou oblohu, změny teplot i tlaku vzduchu. Nejvíce srážek, převážně v podobě sněžení, spadne na vrcholech hor. Situace je zatím podobná jako v loňské zimě.

V dalším prosincovém týdnu se dočkáme opět zásadních změn počasí. Bude teplejší počasí a to v úvodu a v závěru týdne, ale i chladnější se zimními prvky i v nížinách. Tento ráz počasí můžeme čekat od středy do pátku, takže spíše velmi krátce. Ochlazovat se bude už v úterý během dne. V nížinách opět příliš sněhu nečekejme, neboť více srážek tam spadne v teplých obdobích a po ochlazení tyto rychle ustanou. Nejvíce by mělo mrznout opět v polovině týdne, kdy bude krátce i méně oblačnosti. TEPLOTY VZDUCHU Nejnižší teploty 7 až 2°C na začátku a konci týdne, jinak +3 až -3°C a při vyjasnění až -8°C. Nejvyšší teploty 5 až 11°C na začátku a konci týdne, jinak 0 až 6°C. Průměrné teploty 2 až 7°C. ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY Celkové srážky 8 až 25mm, na návětří hor až kolem 65mm/cm.

Charakteristiky

Teplotně bude počasí proměnlivé, chvíli bude odpovídat normálu pro toto období. Poté je možné očekávat v teplých obdobích i více nadprůměrné hodnoty. Srážkově bude počasí rozdílné v rovině nížiny a hory a to poměrně značně. Celkem bude průměrné, ale je nutné očekávat nadprůměr na vrcholcích hor a naopak i podprůměr v nejnižších polohách. Týden bude: teplotně nadprůměrný a srážkově průměrný.

Synoptický vývoj

Během týdne lze čekat rychlý přechod frontálních systém v převážně čerstvém západním proudění. Tyto budou krátce střídány výběžky vyššího tlaku vzduchu, které budou ale nevýznamné. Od poloviny týdne k nám pronikne o něco studenější vzduch. V závěru týdne se opět plně prosadí západní až jihozápadní proudění. Modelové mapy: Wetterzentrale, Wetter3 Přehled počasí upřesňuje během týdne Výhled na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality