Na Velikonoce bude teplo, ke konci se mírně ochladí

Hodnocení článku

Podívejme se podrobněji na to, jaké bude počasí během letošních svátků jara. Často docházelo v posledních letech ještě během velikonočních svátků k citelnějším ochlazením a dokonce i v nížinách sněžilo. Jednalo se zejména o studené počátky jara v letech 2012 a 2013. Jaké bylo počasí na Velikonoce v minulých letech si můžete připomenout v našem loni vydaném přehledu v článku Velikonoční počasí v minulých letech. Na Velikonoce bude letos teplo, ke konci období ale dojde k ochlazení. Zatím to vypadá především na Velikonoční pondělí.

Příjemné počasí s teplotou odpoledne nad 20°C, v závěru ochlazení

Letos se odehrály vpády studeného vzduchu v březnu a na počátku dubna. Nyní máme teplé a také značně slunečné období. Nejvíce slunečního svitu bude ale do čtvrtka, o víkendu bude oblačnosti již více. Nelze říci, že bude stále hodně oblačno a nějak deštivo. Ale nebude již na celém území celý den jasno nebo maximálně malá oblačnost. Bude stále ale velmi teplo, zejména oproti minulým dnům. Maxima teploty budou nejen v těchto dnech, ale i o svátcích přesahovat 20°C. I noci budou vlivem absence celonočního vyjasnění o něco teplejší.

Očekávaná nejvyšší teplota vzduchu o Velikonocích:

Pá 10.4.: 17 až 21°C

So 11.4.: 19 až 23°C

Ne 12.4.: 17 až 21°C

Po 13.4.: 10 až 15°C

Jak vyplývá z přehledu, tak v závěru období se ochladí. Za studenou frontou k nám pronikne studený vzduch od severozápadu. To je ovšem pro duben typické, oproti déletrvajícímu stabilnímu počasí které máme právě v těchto dnech. Velmi teplo tak bude v sobotu, kdy k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihovýchodu před zmíněnou studenou frontou. Ochlazování by po svátcích mělo podle nynějších odhadů ještě pokračovat a studené proudění bude opravdu znát. Vrátí se teplota, která byla v ČR před tímto teplým a slunným obdobím. Maxima by měla stoupat do 10-11°C nejvýše.

Je ovšem hodně pravděpodobné, že se poté vrátí brzo teplota současného období. Podle ensemblu modelu GFS (můžete se kdykoli podívat na naší stránce Meteogramy), by se teplota vzduchu v 850hPa měla po krátkém poklesu na hodnoty kolem normálu vrátit zpět mírně nad normál. Řeč je o počátku druhé poloviny dubna. Prognóza se od zhruba 12. dubna, kdy čeká model přibývání srážek či spíše výskyt hlavních srážek tohoto období, začíná dosti rozcházet.

Aktuální ensembl modelu GFS pro Prahu (teplota 850hPa a srážky):

Obr. 1 Ensembl modelu GFS (aktualizace v 00, 06, 12 a 18 UTC = +2h SELČ), zdroj: wetterzentrale.de

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality