Na Velikonoce bude teplo, ke konci se mírně ochladí

()

Podívejme se podrobněji na to, jaké bude počasí během letošních svátků jara. Často docházelo v posledních letech ještě během velikonočních svátků k citelnějším ochlazením a dokonce i v nížinách sněžilo. Jednalo se zejména o studené počátky jara v letech 2012 a 2013. Jaké bylo počasí na Velikonoce v minulých letech si můžete připomenout v našem loni vydaném přehledu v článku Velikonoční počasí v minulých letech. Na Velikonoce bude letos teplo, ke konci období ale dojde k ochlazení. Zatím to vypadá především na Velikonoční pondělí.

Příjemné počasí s teplotou odpoledne nad 20°C, v závěru ochlazení

Letos se odehrály vpády studeného vzduchu v březnu a na počátku dubna. Nyní máme teplé a také značně slunečné období. Nejvíce slunečního svitu bude ale do čtvrtka, o víkendu bude oblačnosti již více. Nelze říci, že bude stále hodně oblačno a nějak deštivo. Ale nebude již na celém území celý den jasno nebo maximálně malá oblačnost. Bude stále ale velmi teplo, zejména oproti minulým dnům. Maxima teploty budou nejen v těchto dnech, ale i o svátcích přesahovat 20°C. I noci budou vlivem absence celonočního vyjasnění o něco teplejší.

Očekávaná nejvyšší teplota vzduchu o Velikonocích:

Pá 10.4.: 17 až 21°C

So 11.4.: 19 až 23°C

Ne 12.4.: 17 až 21°C

Po 13.4.: 10 až 15°C

Jak vyplývá z přehledu, tak v závěru období se ochladí. Za studenou frontou k nám pronikne studený vzduch od severozápadu. To je ovšem pro duben typické, oproti déletrvajícímu stabilnímu počasí které máme právě v těchto dnech. Velmi teplo tak bude v sobotu, kdy k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihovýchodu před zmíněnou studenou frontou. Ochlazování by po svátcích mělo podle nynějších odhadů ještě pokračovat a studené proudění bude opravdu znát. Vrátí se teplota, která byla v ČR před tímto teplým a slunným obdobím. Maxima by měla stoupat do 10-11°C nejvýše.

Je ovšem hodně pravděpodobné, že se poté vrátí brzo teplota současného období. Podle ensemblu modelu GFS (můžete se kdykoli podívat na naší stránce Meteogramy), by se teplota vzduchu v 850hPa měla po krátkém poklesu na hodnoty kolem normálu vrátit zpět mírně nad normál. Řeč je o počátku druhé poloviny dubna. Prognóza se od zhruba 12. dubna, kdy čeká model přibývání srážek či spíše výskyt hlavních srážek tohoto období, začíná dosti rozcházet.

Aktuální ensembl modelu GFS pro Prahu (teplota 850hPa a srážky):

Obr. 1 Ensembl modelu GFS (aktualizace v 00, 06, 12 a 18 UTC = +2h SELČ), zdroj: wetterzentrale.de

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Na Velikonoce bude teplo, ke konci se mírně ochladí
Název
Na Velikonoce bude teplo, ke konci se mírně ochladí
Popis
Na Velikonoce 2020 bude teplo, ke konci se mírně ochladí. Aktuální předpověď počasí na svátky jara, předpověď maximální teploty vzduchu.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.