Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 21. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 21. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Po několika teplých dnech se vrátí teplota k hodnotám běžným pro poslední dekádu května. Ochlazení čekáme kolem poloviny týdne v porovnání s posledními dny poměrně citelné. V nočních hodinách nutno čekat opět při zmenšené oblačnosti s teplotou pod 5°C a dokonce se místy mohou objevit přízemní mrazíky. V závěru týdne se lehce oteplí. Hlavní srážky spadnou v první polovině týdne, hlavně na studené frontě. Půjde často o bouřkové srážky, místy významnější.

Počasí na 21. týden 2023. Během týdne letní počasí a bouřky. Bouřková oblačnost v pozadí.

Týden: 22. až 28.5.2023

Předpověď

Zpočátku méně oblačnosti vystřídá na frontě velká oblačnost a četněji se objeví přeháňky a bouřky, místy půjde i o intenzivní srážkovou činnost. Nejvyšší teplotu čekáme první den týdne, poté se poměrně významně ochladí. Teplota vzduchu bude ale v první den více nad normálem, poté se vrátí na hodnoty kolem normálu. Noci čekáme s ubýváním oblačnosti ve studeném vzduchu studené a vyloučit nelze přízemní mráz, hlavně na západě. Mírné oteplení se čeká v závěru týdne, avšak maxima teploty nebudou většinou překračovat 20°C. Oblačnosti by mělo být v závěru týdne málo.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 14 až 9°C, ke konci týdne 8 až 3°C a při vyjasnění až 1°C s přízemními mrazy
  • Nejvyšší teplota: 20 až 26°C, od středy 14 až 20°C
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, místy 35mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Vysoký tlak vzduchu nad severovýchodem Evropy přestane mít vliv na počasí u nás. Do střední Evropy od východu vyvrcholí příliv teplého vzduchu. Tento ukončí přechod studené fronty spojené s cyklonou. Studená fronta se bude nad střední Evropou kolem poloviny týdne vlnit. Za ní postoupí do centra Evropy tlaková výše a určí počasí u nás na konci týdne.

Závěr: Počasí na 21. týden 2023

TIP: Sledovat Předpověď konvekcePředpověď srážek podle základních modelů na našich stránkách se vyplatí.

Teplé období vystřídá chladnější a zejména noci čekejme po polovině týdne při celonočním vyjasnění studené. Vypadá to dokonce, že zahrozí přízemní mrazíky. Ty lze čekat hlavně o víkendu při celonočním vyjasnění za aktuálně předpokládaných podmínek i četněji. Toto zpřesníme v dalších aktualizovaných prognózách počasí.

Mapy numerických modelů můžete též sledovat na webu tropicaltidbits.com.