Výhled na zimu 2019/2020 (7.12.2019)

Hodnocení článku

Jaká bude nacházející zima se v médiích řeší snad od konce léta. Existují předpovědi na celou zimu i na období Vánoc. Jaká bude přesně zima vám dnes přesně nikdo neřekne, zatím vám nikdo ani nepředpoví jaké počasí čekat přesně na svátky Vánoční. Obecně lze předpovědět základní chování teplot a srážek. Na tuto prognózu se v řeči klimatických numerických modelů podíváme právě nyní. První obecné prognózy převládajícího počasí v zimě v Evropě se objevily během podzimu. Některá média interpretovala tradiční předpověď na roční období od severu Accuweather. Předpověď byla vydána v polovině října. Nákres obecně shrnuje převažující průběh počasí v daném regionu Evropy během zimní sezóny (obr. 1). A jaké jsou aktuálně předpoklady teplotních a srážkových odchylek klimatologickými modely? Výhled na zimu 2019/2020.

Obr. 1 Předpověď na zimu 2019/2020 podle serveru Accuweather, zdroj: accuweather.com

Pro střední a celou jihozápadní Evropu předpovídají blahodárné či přínosné deště, takže vlhké počasí a podle všeho i převahu teplého počasí. Toto bude zřejmě často ve znamená západního či krátce i jihozápadního proudění. Prosazovat se bude tedy typicky Atlantik. I podle současného průběhu počasí a jeho očekávaného vývoje tomu tak až na krátké přílivy studenějšího vzduchu zatím bude.

Od vlhké zimy v pásu jihozápad až centrum Evropy si můžeme slibovat zlepšení hydrologické situace, která byla i letos v oblastech jihozápadní Evropy velmi špatná. Vlhká zima se v těchto regionech již projevuje. Deštivé počasí se prosadilo již v posledních podzimních dnech, kdy přineslo významné povodně do Francie i do Itálie. Sněhu se podle všeho dočkají hlavně horské masivy, nejvíce ho napadá samozřejmě v Alpách. Do střední Evropy a na naše území by také mělo zasahovat vlhké počasí. I když budeme pravda trochu na hranici. U nás nespadne zajisté tolik srážek co na jihozápadě a je možné to pozorovat již nyní. Opět platí, že více srážek a častěji sněhových lze čekat od vyšších poloh.

Zima podle klimatologických modelů je opět těžký oříšek

Některé modely slibují vyšší kladné teplotní odchylky, jiné naopak žádné nebo i slabě záporné. Shodují se ovšem na vlhčím počasí, což je v souladu s výše prezentovanou předpovědí. Více srážek též očekávají na jihozápadě Evropy. již vypadlé srážky v těchto oblastech přinesly první vlny povodní. Předpovědi hovoří o pokračování vlhkého počasí v těchto částech Evropy a pokud tomu tak bude opravdu po většinu zimy, povodně se tam mohou opakovat. Zaměřme se nyní na naše území a jeho blízké okolí, co se týče modelové prognózy odchylek teplot a srážek. Dva základní modely pro sezónní předpovědi CFS a IRI se v teplotách opět značně rozcházejí.

Teplotní odchylky na zimu 2019/2020

a) Dle modelu CFS

Teplotní odchylky - model CFS

Obr. 2 Předpokládané teplotní odchylky na zimu 2019/2020 dle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Model CFS slibuje teplotně spíše nadprůměrnou zimou a tuto předpověď udržuje více méně bez větších změn týdny. Přiklání se k názoru, že převládne teplejší západní proudění. Jen občas by v takovémto případě došlo k vpádům studeného až mrazivého vzduchu. Situace by byla podobná jako loni a i předpověď na zimu vypadala před rokem obdobně (připomeňte si Výhled na zimu 2018/2019 (7.12.2018). Model CFS sliboval touto dobou ještě vyšší teplotní odchylky. Podobnost prognózy by znamenala při předpokladu srážkově bohatší zimy opět významnější na akumulaci sněhu od vyšších poloh a naopak pouze velmi krátké epizody s vyšší pokrývkou sněhu v polohách nižších. Pokud budeme brát v potaz předpoklad nižších odchylek, mohlo by být více zimní epizod i mimo horské polohy.

b) Dle modelu IRI

Teplotní odchylky - model IRI

Obr. 3 Předpokládané teplotní odchylky na zimu 2019/2020 dle modelu IRI, zdroj: iri.columbia.edu

Model IRI naopak vidí již ve svém třetím výstupu zimu teplotně průměrnou nebo i slabě podprůměrnou co se teplot týče. S modelem CFS se rozchází. Tento model aktualizuje předpovědi pouze jednou za měsíc, nepodléhá ale tak velkým změnám jako první uvedený model.

Srážkové odchylky na zimu 2019/2020

a) Dle modelu CFS

Srážkové odchylky - model CFS

Obr. 4 Předpokládané srážkové odchylky na zimu 2019/2020 dle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Ohledně srážek slibuje model CFS též dlouhodoběji průměrné až mírně vlhčí počasí. Vyšší srážky dává zejména pro západní část území. Odtud budou pravděpodobně postupovat četné systémy front spojené s tlakovými nížemi. Tyto budou postupovat v západním proudění. Zde se model shoduje s předpovědí serveru Accuweather.

b) Dle modelu IRI

Srážkové odchylky - model IRI

Obr. 5 Předpokládané srážkové odchylky na zimu 2019/2020 dle modelu IRI, zdroj: iri.columbia.edu

Ve srážkách se model IRI s modelem CFS shodují a jsou i v souladu s předpovědí od Accuweather. Slibují srážkově průměrné až nadprůměrné počasí. Model IRI též předpověď zachovává již třetím výstupem, který je posledním výstupem s předpovědí pro celou zimní sezónu.

Zima podle médií: všichni vědí jaká bude už v létě, ale do jejího začátku se vystřídají všechny možné varianty jejího průběhu

Samozřejmě nikdo neví jaká bude zima v srpnu, ani v říjnu. Důkazem změny různých rádoby předpovědí jsou právě měnící se modely. Média interpretují prognózy často na základě zahraničních článků, které prezentují předpovědi podle různých modelů. Naše média si z toho vytvoří často „výtah“ a něco si zcela jistě přidají či pozmění.

Takže jsme se mohli během podzimu dočíst, že bude zima opět teplá, mírná. Poté přišly na řadu články s tím, že bude asi všechno trochu jinak. V poslední době slibovaly příchod zimy právě na Vánoce a tedy po delší době bílé Vánoce (jaké budou ještě dlouho zcela jisté nebude). A nejnovější zas predikují příchod pořádného sněhu v lednu. Na vánoce tedy nakonec nepřijde? A co v tom lednu? Změní to na konec zimy? Nebo z toho nebude nic?

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality