Extrémní počasíPředpověď větruPrognózy počasí

Vichřice od čtvrtka a i přes svátky

Hodnocení článku

Vichřice nás čeká od čtvrtka a již dnes zaznamenáme zesílení větru s nárazy. Ten se očekává silnější od vyšších poloh a to zejména večer, kdy bude obecně od západu dále zesilovat. Silný vítr je pouze jedním jevem celkově význačného až extrémní počasí u nás. Minimálně na některých místech musíme počítat s nebezpečnými nárazy větru i o svátcích, až teprve v jejich úplném závěru začne proudění na našem území a v okolí slábnout. Celou situaci se silným větrem odprovodí také hodně srážkově bohaté počasí, na obloze čekejme opět převážně zataženo. Srážky se objeví každodenně a často nad většinou území.  tím, že od vyšších poloh a hlavně na návětří hor budou při silném proudění i vydatné. Na horách se čekají dvě oblevy s rychlým táním sněhu a vzestupem tamních toků na povodňové stupně.

Vichřice od čtvrtka, nárazy větru kolem 25m/s

Vichřice od čtvrtka. Nárazy větru v sobotu 23.12.2023 23h.

Obr. 1 Vichřice se čeká od čtvrtka i přes Vánoce. Nárazy větru očekávané na počátku noci na neděli, dne 23.12.2023 ve 23 hodin, zdroj: wetter3.de

Vítr čekáme plošněji silný a rozdíl mezi hřebeny hor a nižšími polohy nebude v intenzitě nárazů větru tak velký. I mimo hory se objeví nárazy větru kolem 25m/s, na hřebenech hor to bude 30 až 35m/s. Silný vítr může manipulovat se vším, co nebude dostatečně upevněné. Může ničit stožáry i střechy domů a zejména lámat větve a vyvracet stromy. V souvislosti se silnými poryvy větru, které potrvají i delší dobu, se očekávají případné komplikace v silniční i železniční dopravě a v energetice. I vzhledem k tomu, že nastává vánoční období, které je z pohledu energetiky a nakonec během svátků i dopravy důležité, je třeba se na případné mimořádné události připravit. Spíše také zvážit, zda cesty raději neodložit a při silném větru je nepodnikat. Rozhodně spíše nechodit ven do terénu v horských oblastech. Silný vítr se bude vyskytovat i v pátek a s určitými přestávkami i v sobotu a neděli. V pondělí by měl být vítr o něco slabší, stále však čerstvý až silný s nárazy, byť ne tak vysokými. Vichřice se tedy očekává od čtvrtka a to zejména do prvního vánočního dne, tj. do neděle, případně do noci na pondělí.

TIP: Doporučujeme u nás sledovat modelovou předpověď větru a s ní související předpověď tlaku.

K tomu se přidají časté srážky, na horách vydatné. Zde se očekává při krátkodobém oteplení též výskyt deště a v kombinaci s táním sněhu se mohou rychleji rozvodnit horské toky. Při pohybu v těchto oblastech bude též na místě opatrnost. K tomu se přidává případně podmáčený terén, který může být též nebezpečný. A to i v kombinaci se silným větrem, kdy může docházet ke snazšímu vyvracení stromů při pokračujících silných poryvech větru.

Vichřice od čtvrtka. Poloha tryskového proudění 22.12.2023.

Obr. 2 Poloha tryskového proudění 22.12.2023 dopoledne a výrazný jet stream zasahující do Evropy, zdroj: netweather.tv