PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Zimní ráz počasí, o víkendu slabé oteplení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Čeká nás zimní ráz počasí.

Týden 2. až 8.12.2019

Předpověď: Zimní ráz počasí

Na území ČR bude pokračovat zimní charakter počasí včetně nížin. Případné srážky, kterých bude ale spíše méně, budou často sněhové. Oteplovat se začne až v závěru týdne a podle současných předpovědí ne nijak významně. Teploty budou v noci slabě až mírně záporné a přes den slabě kladné. Dlouhodobé prognózy slibují další oteplování před polovinou měsíce, což potvrzují zatím i současné střednědobé předpovědi. Srážek bude v prvním prosincovém týdnu málo. Pokud se objeví, budou spíše slabé. Více srážek spadne od vyšších poloh, kde půjde o sněžení s akumulací pokrývky. TEPLOTY VZDUCHU Nejnižší teploty: +1 až -5°C, při zmenšené oblačnosti ojediněle -8°C. Nejvyšší teploty: 0 až 5°C, o víkendu až 8°C. Průměrné teploty: -2 až +3°C. ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY Celkové srážky 3 až 20mm/cm, na horách až kolem 25cm.

Charakteristiky

Teploty budou v tomto týdnu zcela odpovídat normálu pro začátek prosince, ale srážek by mělo spadnout méně. Dlouhodobý výhled slibuje, že tento týden bude srážkově nejchudší z celého měsíce. Týden bude: teplotně průměrný, srážkově podprůměrný.

Kateřina na ledě, Vánoce na blátě. Jaká bude zima 2019/2020. Zimní ráz počasí.

Synoptický vývoj

Přes naše území budou putovat zpočátku týdne frontální systémy spojené s tlakovými nížemi v západním proudění, které bude o něco rychlejší. Pronikat k nám bude studený vzduch od severozápadu. Kolem poloviny týdne bude od západu přes centrální Evropu putovat mohutnější oblast vysokého tlaku vzduchu. Tato se bude následně udržovat východně od našeho území a ovlivňovat počasí ve střední Evropě. Ke konci týdne bude do centrální Evropy částečně zasahovat výběžek tlakové výše nad jižním Atlantikem. V úplném závěru týdne se dostane střední Evropa zřejmě pod vliv cyklony nad severem Evropy. Pronikat k nám bude o něco teplejší vzduch. Zimní ráz počasí lze čekat zpočátku týdne. Poté se mírně oteplí.