PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Zimní ráz počasí, o víkendu slabé oteplení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Čeká nás zimní ráz počasí.

Týden 2. až 8.12.2019

Předpověď

Na území ČR bude pokračovat zimní charakter počasí včetně nížin. Případné srážky, kterých bude ale spíše méně, budou často sněhové. Oteplovat se začne až v závěru týdne a podle současných předpovědí ne nijak významně. Teploty budou v noci slabě až mírně záporné a přes den slabě kladné. Dlouhodobé prognózy slibují další oteplování před polovinou měsíce, což potvrzují zatím i současné střednědobé předpovědi. Srážek bude v prvním prosincovém týdnu málo. Pokud se objeví, budou spíše slabé. Více srážek spadne od vyšších poloh, kde půjde o sněžení s akumulací pokrývky. TEPLOTY VZDUCHU Nejnižší teploty: +1 až -5°C, při zmenšené oblačnosti ojediněle -8°C. Nejvyšší teploty: 0 až 5°C, o víkendu až 8°C. Průměrné teploty: -2 až +3°C. ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY Celkové srážky 3 až 20mm/cm, na horách až kolem 25cm.

Charakteristiky

Teploty budou v tomto týdnu zcela odpovídat normálu pro začátek prosince, ale srážek by mělo spadnout méně. Dlouhodobý výhled slibuje, že tento týden bude srážkově nejchudší z celého měsíce. Týden bude: teplotně průměrný, srážkově podprůměrný.

Synoptický vývoj

Přes naše území budou putovat zpočátku týdne frontální systémy spojené s tlakovými nížemi v západním proudění, které bude o něco rychlejší. Pronikat k nám bude studený vzduch od severozápadu. Kolem poloviny týdne bude od západu přes centrální Evropu putovat mohutnější oblast vysokého tlaku vzduchu. Tato se bude následně udržovat východně od našeho území a ovlivňovat počasí ve střední Evropě. Ke konci týdne bude do centrální Evropy částečně zasahovat výběžek tlakové výše nad jižním Atlantikem. V úplném závěru týdne se dostane střední Evropa zřejmě pod vliv cyklony nad severem Evropy. Pronikat k nám bude o něco teplejší vzduch. Zimní ráz počasí lze čekat zpočátku týdne. Poté se mírně oteplí.