Včera bylo až 22°C, první letní den byl loni 9. dubna

Na naše území ve středu a zejména ve čtvrtek pronikal teplý vzduch od jihovýchodu. Jihovýchodní proudění bylo na severovýchodě a východ území silné a v těchto oblastech se vyskytovaly silné poryvy větru. Nejvyšší teploty tak byly v těchto dnech dosahovány v Čechách a to zejména na jihozápadě území. Nejtepleji bylo na Plzeňsku, Domažlicku, ale také jihozápadně od Prahy. Včera bylo až 22°C.

Včera bylo až 22°C: nejvyšší teplota 4. dubna překonala dosud nejvyšší teplotu roku

Naposledy bylo takto teplo 23. března, přesně na Den meteorologie. Teplota v tento den vystoupila v ČR nejvýše na 21.8°C. Tato hodnota byla překonána, byť lehce, až dne 4. dubna hodnotou 22.1°C z Plzně, přesněji z části Bolevec. Teplo bylo i na plzeňské Mikulce, kde teplota 22°C a ani původně dosud nejvyšší teplota dosaženy nebyly, zde bylo změřeno 21.6°C. Dále ve Staňkově 21.4°C, v Domažlicích a Dobřichovicích 21.3°C. Podobně teplo bylo v těchto oblastech již ve středu 3. dubna, avšak teploty byly o něco málo nižší a 20°C přesáhly jen slabě. K letní hodnotě teploty vzduchu se teploty zatím nepřiblížily, rozhodně by to bylo ještě brzy. Přečíst si k tomuto můžete též náš loňský článek Léto v dubnu, je to normální?

Loni bylo dosaženo prvních 25°C dne 9. dubna

V loňském roce sice ještě po polovině března i v nížinách celý den mrzlo a na počátku dubna se konaly významné vpády studeného vzduchu, kdy například 4. dubna teploty překračovaly sice 20°C, ale 6. dubna již stoupaly jen slabě nad 10°C. Počasí se změnilo a celkově ustálilo 9. dubna, kdy došlo k zásadnímu oteplení. V ČR byla v tomto roce dosažena poprvé hodnota teploty 25°C, která znamená letní hodnotu. Letos dosažení této hodnoty zatím nenastane, určitě ne do 9. dubna a po tomto datu současné modely navíc slibují spíše mírné ochlazování než oteplování. Další letní teploty se vyskytovaly loni také 12. dubna a následovaly první silnější bouřky tohoto roku, které přinesly i malé kroupy.

Příští týden opět krátce i přes 20°C

V sobotu se v ČR krátce ochladí a na východě zaprší. Při trvalejším dešti lze čekat celkem chladné počasí. V neděli se počasí ale vylepší a naměříme až 18°C. Další oteplování nastane v pondělí, kdy to vypadá na další velmi teplý den s teplotami nad 20°C. Teploty budou patrně podobně jako včera, tedy 4. dubna. V úterý se bude od západu ochlazovat a až 19-20°C bude již jen na jihovýchodě republiky. Na polovinu týdne modely slibují dosti chladné počasí, zejména v Čechách. Předpokládán je větší teplotní rozdíl na našem území. Zatím toto ovšem berte jako předběžnou informaci, na konci týdne budou předpovědi na druhou polovinu následujícího týdne opět o něco blíže realitě.

Shrnutí článku
Název
Včera bylo až 22°C, první letní den byl loni 9. dubna
Popis
Včera bylo až 22°C, první letní den byl loni 9. dubna. Informace o naměřených maximálních hodnotách teploty vzduchu v ČR za 4.4.2019.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.